News

2019 Ronstan Victorian State Titles

11 March 2019

Bronwyn Ridgway reckons there is symmetry in the three World Champions winning their age classification.  The Busselton Worlds champions Chris Dance and Peter Hackett were back together to win the Masters, Rick Longbottom and Darryl Bentley winning the Grand Masters, and Paul and Bronwyn Ridgway the Super Grand Masters.  

 Rick & Daryl - Photo by Grahame Tiplady

Rick & Darryl - leading the fleet  - Photo by Grahame Tiplady

The State Champions this year are James and Tara Burman who recently won a windy Tasar Nationals held at Largs Bay. Languishing down the leader board after day one after a 1, 7 and 14 it was three straight bullets that saw the James and Tara wrestle back the lead.  It was tight at the top of the leader board and the Burman's were followed very closely by Rick and Darryl and Chris and Peter.

The regatta was held at Somers on Western Port Bay a short drive from Melbourne over the March long weekend.  The Club is actively supported by volunteers and a range of off the beach classes.  The Club is a significant part of the local community and a comfortable fit for the Tasar class.  Highlighted by the ten or so Somers based crews that participated in the event.  Lucy Ede a Somers competitor also won the junior helm award.

Junior winner - Amanda & Lucy - Photo by John Tilleard

Junior winner - Amanda & Lucy - Photo by John Tilleard

 

The race management was challenged by the changing conditions.  Winds were generally light and variable from the south and west.  Although the fleet experienced a 30-35 kt blast on Sunday afternoon bringing an early end to racing.  Monday started out light before a more usual southerly breeze set in at around 15-20 kt. The last of seven races was started only minutes before the last warning time of 2pm on Monday.

Start line 2

Competitive start lines  - Photo by Grahame Tiplady

Another successful States and looking forward to the next States which will be held as part of Sail Melbourne Regatta over the period 17-19 Jan at Royal Brighton.  Since the Nationals will be held in Mandurah at Easter - this is a good option for January sailing - more symmetry.  Start looking for your accommodation. 

 

Full Results

 

Place  Score  Boat Name  Skipper  Crew  Sail No  Club  Ht 1 Ht 2 Ht 3 Ht 4 Ht 5 Ht 6 Ht 7
13  Little Miss Magic  James Burman  Tara Burman  2942  GRSC  1.0 7.0 [14.0] 1.0 1.0 1.0 2.0
14  Cheeky Element  Rick Longbottom  Darryl Bentley  2398  CYC /RANSA  [15.0] 2.0 1.0 3.0 5.0 2.0 1.0
17  Doppio  Chris Dance  Pete Hacket  2858  Mordialloc Sailing Club  2.0 5.0 2.0 2.0 3.0 3.0 [9.0]
24  Ridgididge  Paul Ridgway  Bronwyn Ridgway  2871  Sandringham  5.0 4.0 4.0 5.0 2.0 [8.0] 4.0
26  Indecisive  James Sly  Daisy Laing  2954  Sandringham Yacht Club  3.0 1.0 [8.0] 4.0 7.0 5.0 6.0
33  Back Burner  Michah Shuwalow  Tyrone Gowans  1049  Sandringham Yacht Club  4.0 3.0 6.0 8.0 4.0 [9.0] 8.0
47  SMAC  Heather Macfarlane  Chris Payne  2883  BRYC  9.0 8.0 3.0 6.0 [12.0] 11.0 10.0
51  On Edge  Chris Green  Mandy Green  2790  Indented Head YC  8.0 6.0 7.0 7.0 10.0 13.0 [35.0F]
61  Rats 3  Gary Ratcliffe  Robyn Ratcliffe  2964  GRSC  13.0 9.0 5.0 9.0 [20.0] 14.0 11.0
10  61  Windfix  Ross Martin  Natasha Martin  2788  Safety Beach  6.0 10.0 12.0 11.0 [16.0] 10.0 12.0
11  65  Another Roady  Peter Davies  Pia Lehtonen-Davies  2911  GRSC  7.0 19.0 9.0 19.0 [19.0] 6.0 5.0
12  67  XOX  Jake Gunther  Milly Gunther  2967  Hampton SC  16.0 11.0 13.0 10.0 [26.0] 4.0 13.0
13  74  Helter Skelter  David Elmslie  Philip Potter  2910  SYC  10.0 [23.0] 11.0 18.0 21.0 7.0 7.0
14  77  Hydrofobik  Jeremy Elmslie  Daniel Elmslie  MSC  25.0 15.0 [28.0] 12.0 6.0 16.0 3.0
15  82  Dodgy Element  Sean Bly  Caitlin Bly  2237  Somers YC  14.0 13.0 [18.0] 15.0 13.0 12.0 15.0
16  92  Loddon Calling  Chas Thompson  Lorraine Thompson  2924  Cairn Curran SC  17.0 [24.0] 10.0 13.0 23.0 15.0 14.0
17  95  JAC  Mike Sandiford  Bridget Robinson  2843  Somers Yacht Club  11.0 21.0 [23.0] 16.0 11.0 18.0 18.0
18  99  Waimukabout  Andrew Martin  Aurelia Martin  2617  Safety Beach SC  12.0 14.0 16.0 21.0 9.0 [35.0F] 27.0
19  105  Dark Side  Michael Vandenberg  Georgia Wood Freeman  2923  Somers YC  [24.0] 18.0 19.0 14.0 15.0 23.0 16.0
20  107  The Antz Pants  Tony Creak  Julie Creak  2769  RGYC  21.0 12.0 17.0 [22.0] 17.0 19.0 21.0
21  115  Clarebouyant  Lucy Ede  Amanda Nutting  2779  Somers Y C  [28.0] 17.0 22.0 20.0 14.0 25.0 17.0
22  121  Aquaplane  Chris Clarke  Toby Clarke  2826  Bendigo YC  23.0 25.0 15.0 [26.0] 22.0 17.0 19.0
23  126  Water Rat  Cary Pedicini  Pat Pedicini  2854  Somers YC  20.0 26.0 27.0 24.0 8.0 21.0 [35.0OCS]
24  133  Hilarious  David Taylor  Dee Crawshaw  2784  Sandringham  18.0 [28.0] 25.0 25.0 25.0 20.0 20.0
25  134  Sail a Vie  Blaise Vinot  Kate Vinot  2931  HSC  27.0 20.0 21.0 [30.0] 18.0 26.0 22.0
26  137  Bail Up  Andrew Dickinson  Eva Dickinson  2587  Mordialloc Sailing Club  19.0 16.0 24.0 28.0 [29.0] 24.0 26.0
27  137  Mission Impossible  Philip Schwarz  Claudia Schwarz  2323  Somers  22.0 22.0 20.0 [29.0] 27.0 22.0 24.0
28  152  Miss Ruby  Jason Wilson  Jack Wilson  1685  RMYS  30.0 [30.0] 26.0 17.0 28.0 28.0 23.0
29  159  High Maintenance  Ian Scholes  Ingrid Vinot  2789  Somers  29.0 31.0 [31.0] 23.0 24.0 27.0 25.0
30  176  Sheets and Giggs  Simon Lee  Sarah Lee  2243  MSC  31.0 27.0 30.0 [32.0] 31.0 29.0 28.0
31  181  TOFFS  Robert Briggs  John Briggs  2198  Somers  26.0 29.0 29.0 27.0 35.0(C) 35.0(C) [35.0(C)]
32  197  Then Again  Libby Moore  Wendy Wilson  2460  Somers YC  33.0 32.0 32.0 35.0(C) 30.0 35.0F [35.0(C)]
33  199  Ultraviolet  Steve Clifford  Harry Taylor  2656  Somers YC  32.0 33.0 33.0 31.0 35.0(C) 35.0(C) [35.0(C)]
34  210  Wild  Darren Watkins  Rachelle Unthank  2813  Navy Sail  35.0(C) 35.0(C) 35.0(C) 35.0F 35.0(C) 35.0(C) [35.0(C)]

F=DNF, C=DNC, S=DNS

 

Divisional Results

 

Junior

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Score

Boat Name

Skipper

Crew

Sail No

Club

Ht 1

Ht 2

Ht 3

Ht 4

Ht 5

Ht 6

Ht 7

1

115

ClareBouyant

Lucy Ede

Amanda Nutting

2779

Somers YC

[28]

17

22

20

14

25

17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Masters

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Score

Boat Name

Skipper

Crew

Sail No

Club

Ht 1

Ht 2

Ht 3

Ht 4

Ht 5

Ht 6

Ht 7

1

17

Doppio

Chris Dance

Pete Hacket

2858

Mordialloc SC

2

5

2

2

3

3

[9]

2

159

High Maintenance

Ian Scholes

Ingrid Vinot

2789

Somers YC

29

31

[31]

23

24

27

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grand Masters

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Score

Boat Name

Skipper

Crew

Sail No

Club

Ht 1

Ht 2

Ht 3

Ht 4

Ht 5

Ht 6

Ht 7

1

14

Cheeky Element

Rick Longbottom

Darryl Bentley

2398

CYC / RANSA

[15]

2

1

3

5

2

1

2

51

On Edge

Chris Green

Mandy Green

2790

Indented Head YC

8

6

7

7

10

13

[35 F]

3

61

Rats 3

Gary Ratcliffe

Robyn Ratcliffe

2964

GRSC

13

9

5

9

[19]

14

11

4

65

Another Roady

Peter Davies

Pia Lehtonen-Davies

2911

GRSC

7

19

9

[19]

19

6

5

5

67

XOX

Jake Gunther

Milly Gunther

2967

Hampton SC

16

11

13

10

[25]

4

13

6

74

Helter Skelter

David Elmslie

Philip Potter

2910

SYC

10

[23]

11

18

21

7

7

7

92

Loddon Calling

Chas Thompson

Lorraine Thompson

2924

Cairn Curran SC

17

[24]

10

13

23

15

14

8

133

Hilarious

David Taylor

Dee Crawshaw

2784

Sandringham

18

[28]

25

25

25

20

20

9

134

Sail a Vie

Blaise Vinot

Kate Vinot

2931

HSC

27

20

21

[30]

18

26

22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Super Grand Masters

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Score

Boat Name

Skipper

Crew

Sail No

Club

Ht 1

Ht 2

Ht 3

Ht 4

Ht 5

Ht 6

Ht 7

1

24

Ridgididge

Paul Ridgway

Bronwyn Ridgway

2871

Sandringham

5

4

4

5

2

[8]

4

2

47

SMAC

Heather Macfarlane

Chris Payne

2883

BRYC

9

8

3

6

[12]

11

10

3

95

JAC

Mike Sandiford

Bridget Robinson

2843

Somers YC

11

21

[23]

16

11

18

18

4

107

The Antz Pants

Tony Creak

Julie Creak

2769

RGYC

21

12

17

[22]

17

19

21

5

126

Water Rat

Cary Pedicini

Pat Pedicini

2854

Somers YC

20

26

27

24

8

21

[35.OCS]

6

181

TOFFS

Robert Briggs

John Briggs

2198

Somers YC

26

29

29

27

35C

35C

[35C]

7

197

Then Again

Libby Moore

Wendy Wilson

2460

Somers YC

33

32

32

35 C

30

35F

[35C]